Tip dogodka:
Voden ogled
Čas dogodka:
Sobota 29.9.2012 od 10h
Lokacija:
Gorica (Italija) – Piazza della Vittoria (Travnik) ob Neptunovem vodnjaku
Izvajalec:
Društvo primorskih arhitektov, Center za arhitekturo Krasa, Ustanova Maks Fabiani
Kontakt:
Tina Jazbec, tincajazbec@gmail.com, 031407189
Adrijan Cingrle, adrijan@kreadom.com, 031 371036
Sprehodi po zapuščini Maksa Fabianija v Štanjelu in Kobdilj ter Gorici (Italija) so namenjeni počastitvi 50 obletnice smrti velikega slovenskega arhitekta z sprehodom po njegovi dediščini, ki je v marsikaterem pogledu še vedno izjemno aktualna. Sprehod organizirajo Društvo primorskih arhitektov, Ustanova Maks Fabiani, Center za arhitekturo Krasa in družina Malgaj v sodelovanju z Odprte hiše Slovenije.
V Gorici je Maks Fabiani deloval najdlje in to v različnih zgodovinskih in političnih okoliščinah, ki so oblikovale mesto. Mesto je bilo pred prvo svetovno vojno dom štirih narodov, Italijanov, Slovencev, Nemcev in Furlanov in je v 19. stoletju doseglo izreden razvoj, njegovo prebivalstvo se je namreč skoraj potrojilo. Že leta 1901 je Fabiani začel sodelovati pri snovanju novega urbanističnega načrta, ki ga je mesto nujno potrebovalo.
Medtem so po zgledu drugih narodov v Avstrogrski monarhiji tudi Slovenci, na prelomu iz 19. v 20.stol., začeli z izgradijo kulturnih domov, kot središč gospodarskega, političnega in kulturnega življenja Slovencev. Tako je, takoj za Narodnim domom v Trstu, Fabiani leta 1905, za goriško Trgovsko–obrtno zadrugo zgradil Trgovski dom. Ta še danes zaznamuje eno pomembnejših ulic v mestu. S predvideno prenovo pa naj bi se vanj ponovno naselile dejavnosti povezane z njegovim prvotnim namenom.
Fabianijevo delovanje v Gorici pa ni pomembno samo za ožje območje Gorice, temveč ima izjemen pomen za širše obmejno območje od Krasa do Posočja, saj se je Fabiani leta 1917 vrnil v Gorico prav z namenom pomagati pri povojni prenovi območja. Kljub prvotnemu nezaupanju italijanskih oblasti je postal vodja urada za prenovo po vojni porušene Goriške. V obdobju med 1917 in 1922 je, skupaj z maloštevilno ekipo, izdelal urbanistični načrt Gorice ter več kot 90 načrtov za prenovo naselij na Krasu in v Posočju ter načrte za prenovo okrog 70 javnih stavb.
Med pomembnejšo Fabianijevo zapuščino v Gorici poleg urbanističnega načrta Gorice in Trgovskega doma, sodijo še prenova v vojni poškodovanega grajskega griča, ki ga je z odstranitvijo več porušenih stavb preoblikoval v javni park ter cerkev Srca Jezusoveg. Izvorni načrt za cerkev je izdelal arhitekt Anton Laščak (Antonio Lasciac). Fabiani je projekt cerkve prevzel, ko je ta bila že delno zgrajena in jo dokončal do te faze, da so jo lahko leta 1938 posvetili. Zanimivost cerkve je značilna fasada s kombinacijo opeke in kamna po kateri naj bi se Plečnik zgledoval pri načrtovanju stavbe NUK-a.
Na sprehodu nas bo spremljal tudi goriški poznavalec Fabijanijeve zapuščine – arhitekt Diego Kuzmin.
Sprehod v Gorici bomo izkoristili tudi za ogled nekaterih prenov in novogradenj v starem delu Gorice, delo naših kolegov iz Italije, kot so Studio DI Dato&Mennino studio Architetti associati (www.didato-meninno.com) in Waltritsch a+u architetti urbanisti (www.wapu.it)
Ni komentarjev:
Objavite komentar